Alkali suyun zararları


Alkali su kullanıyorum ve vücudum belli bir dengeye geldi, 
peki vücudum dengeye gelince acaba alkali su ileride ne yapacak? 
Bedenimi çok mu alkali yapacak? 
Böyle olursa ne tür yan etkiler yaşarım? 


gibi sorular aklınıza takılıyor mu?


Biraz araştırma yapınca alkali suyu uzun süre içmenin metabolik alkaloza, dokulardaki pH’ın normal değerin (7.35-7.45) üstüne çıkmasına yol açtığını öğrenebilirsiniz. Alkalozda beden çok alkali olduğunda kandaki serbest kalsiyum proteinlere bağlanmaya başlıyor. Bunun sonucunda da zihin karışıklığı, kaslarda zayıflık, miyalji (kas romatizması), kas krampları, spazmlar oluşmaya başlıyor. Farelerle yapılmış bir deneyde uzun vadeli alkali ionize su kullanımının kalp yetmezliğine yol açtığı bulgulanmış. Vücudunuzu asidikten alkaliye belki bir kaç ayda, belki bir iki senede geçirebilirsiniz ancak bu noktada aşırı alkali olmamaya dikkat etmeniz lazım. Çünkü aşırı alkali düzeyi tekrar nötr pH 7’ye düşürmek asidiği alkaliye döndürmekten zor olabilir. Bu da aylar alabilir. Uzun süre pH 8.5 ve üstü yüksek alkali değerde kalmak organ sisteminizin çökmesine ve enerjinizin tükenmesine, sonunda da ölüme bile yol açabilir. 
Alkali değerinizi nasıl ölçersiniz?


Vücudunuzun pH değerini eczaneden alacağınız pH kağıdını idrarınızla ıslatarak ölçebilirsiniz. Gün içinde yaptığınız ölçümlerin ortalaması ne kadar asidik veya alkali olduğunuzu gösterir. Günlük almanız gereken su miktarının yaklaşık 2 litre olduğunu varsayalım. İdeal değer olan pH 6.8-7.2 üstüne fazlaca çıkmak sizin minerallerinizin de kaybı demek. Bu durumda elektrolit dengenizi 1-2 yemek kaşığı pekmezle tekrar dengeleyebilirsiniz. Uzun ve sağlıklı yaşam konusunda Çinlilerin elektrolit dengelemedeki formülü ise Yin Yang suyu (Her sabah güne yarım bardak sıcak su üstüne, yarım bardak soğuk su karıştırıp, 1 tatlı kaşığı kaliteli ısıl işlem görmemiş doğal bal karıştırıp bunu içerek başlıyorlar).

"Sağlığınızı geri kazanmak için sadece alkali suya dayanmak yerine, diyetinize, egzersiz ve dengenizi bozan kaynağı yoketmeye yönelik yapay olmayan bedensel, zihinsel ve duygusal detoks yöntemleri üstüne çalışmalısınız."


Alkali suyun belli ki bazı faydaları var ancak uzun vadeli tüketimdeki risklerini de düşünmek gerekiyor. Bu risklerinden dolayı bazı holistik sağlık ve beslenme uzmanları alkali suyu asla önermiyorlar. Eğer aklınızda alkali su içerken sorularınız varsa mutlaka kan değerlerinize baktırarak dengede olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz. Özel mikroskop altında normalde 25-30 dakika parlaklıkları görülebilen kan hücreleri, yüksek alkali kişilerde bir iki kere parlayıp kayboluyor ve 5 dakika içinde canlılıklarını yitiriyorlar. Yüksek alkali ortamdaki hücrelerin beyne ve kaslara oksijen götürecek yeterince güçleri olmaması kişinin neden enerjisinin düştüğünü açıklıyor. Eğer evinizde toksinleri arındıran ve alkali su yapan cihazlardan birini kullanıyorsanız kloru arındırıp arındırmadığından emin olun. Toksinleri arındırayım derken klorlu musluk suyu içmek de bir o kadar sağlıksız.“Su ile Dans: Suyun Yeni Bilimi” kitabı yazarı M.J. Pangman (Dancing with Water: The New Science of Water) su ile ilgili şöyle bir ifade kullanmış:

“Enerji kullanılan herhangi bir işlem suyun dengesini bozduğunda, suyun hayat gücüne negatif bir etkide bulunuyor. Bu da bu suyu tüketen canlı için muhtemel bir negatif sonuç demek. Diğer yandan, doğada bulunan yöntemlere benzer metodlarla işlem gören su, canlı organizmaları dengeye getirirken üzerlerinde pozitif bir etki bırakıyor.”


Yapılandırılmış su nedir? için tıklayınız.