Alkali su nedir?


"Çoğumuz suyun her zaman sağlıklı olmadığını, hatta yanlış suyun bizi daha sağlıksız, hasta ve ağrı dolu yapabileceğini bilmiyoruz."

Vücudumuzun pH’ına yani hücresel dengemize uygun suyu içmek önemlidir. pH değeri 0-14 arasında bir skaladır. pH 0-7 arası asidik, pH 7-14 arası alkali yani bazik kabul edilir. 
Alkali Diyet kitabında alkali yapan yiyecekleri tüketerek ve alkali su içerek vücudumuzun pH dengesini 7 ve üstü yani alkali tutarak hastalıkları iyileştirebileceğimiz yazılı. Anlatılana göre pH 7’nin altına düştüğünde asidik oluyoruz ve hastalıklara yol açan bakteri ve virüslerin yaşamasına uygun bir ortam sağlanıyor. Vücuttan kimyasal ve toksin atılımı zorlaşıyor. Bu açıdan siz de piyasadaki pH 7’nin üstünde pH 8’e yakın hatta pH 9 olan alkali içme sularını tercih etmeye çalışıyor olabilirsiniz. Bazı alkali damlalar ve İngiliz karbonatı ile pH 10 değerinde su elde edip hastalıklarından kurtulmak amacıyla kürler yapanlar da mevcut. Bu şekilde hayat boyu içilecek ilaçlar yerine alkali suyun yarattığı mucize iyileşmelere tanık olmuş olabilirsiniz. 


"Ancak su gerçekte doğada yüksek alkali değerlerde bulunmuyor. Tam anlamıyla canlılıkla titreşen bir bedene sahip olmak için içmemiz gereken doğal su peki nasıl olmalı?"Su hakkında birkaç çıkarım:
 

- Bir kişinin hayatı boyunca içebileceği tek bir çeşit en iyi su yoktur
- Suyun enerjik özellikleri suyun kimyasından daha önemlidir
- Su direk doğadan gelir veya buna en yakın biyolojik benzerinden başlamak iyidir
- Alkali su, dengesini kaybetmiş sudur ve dengesini kaybetmiş bedenleri dengeye getirmek için faydalıdır.

Patrick Durkin'in yapılandırılmış su ile ilgili podcastini buradan dinleyebilirsiniz.
Patrick Durkin’in iyileşme hikayesi: Alkali sudan yapılandırılmış suya geçişi 

The Wellness Enterprise Kurucusu Patrick Durkin sitesinde alkali suyla başlayan ve enerjik suyla biten su arayışını anlatıyor. Başarılı bir borsa uzmanı olan Patrick, bir gün herşeyden bıkmışken su ile ilgili çalışmaya karar veriyor. Her türlü su filtresi satıyor, iki sene boyunca alkali su cihazları satışı yapıyor. Kendisi de alkali su içerek kısa sürede tıbbi olarak o sırada kötü olan sağlığında bir iyileşme yakalıyor. Ancak cihazlarını satsa bile kısa vadede bedeni iyi eden alkali suyun, bedeni uzun vadede hasta edeceğini anlıyor. Örneğin arkadaşı Kim, %90’dan fazla çalışmasını durdurmuş böbreklerini iyileştiriyor ve doktorlara göre 3-6 aylık kalmış ömrünü uzatıyor, bedenini alkali su içerek 3 senede pH 4’ün altından halen asidik olan pH 5.3’e çıkarıyor.

Bugün Patrick’in videolarını görenler onun enerjisine ve canlılığına hayran kalıyorlar. Aslında 30 yaşındayken hastalıklarla boğuştuğunu, 2000 yılında her gün ağrı çektiğini anlatıyor. Bir yıldan uzun süre karnı ağrıyor ve ishal sorunu yaşıyor. Asit reflüsü var ve eklemleri ağrıyor. Klasik doktorlar hayatı boyunca her gün içmesi için kuvvetli bir antiasit ilacı öneriyorlar. İlaca başlasa da her gün hayatı boyunca içmek istemiyor. Yan etkilerinden ve daha kuvvetli bir doz veya başka bir ilaç gerekebileceğinden endişe duyuyor. Sebep yerine semptomu tedavi etmeye çalıştığını farkedince sağlık problemlerine başka bir yol aramaya başlıyor. Ağrı çekerken bu sefer doktoru rahatsız barsak sendromu (IBS) teşhisi koyuyor. Hastalıklarının gerçek kaynağını aramaya başlıyor. Yaşadığı yerdeki beslenme, homeopati, akupunktur, kayropraktik, masaj, nefes, holistik danışmanlık gibi neredeyse her tip şifacıyla çalışıyor. Buğday, gluten, süt, şeker ve alkolü kesiyor. Yıllarca neredeyse %75’i avokado ve pirinç olan diyetlerle besleniyor. Mide ağrıları en azından kesiliyor. Edindiği tecrübeyle, vücudu asidik olursa ağrı hissedeceğini, alkali olursa daha sağlıklı olduğunu anlıyor. Yaşadığı rahatsız barsak sendromu ile ilişkisini yeniden gözden geçiriyor. Bu hastalığı öğretmeni yerine koyup ona yaşattığı dersler için teşekkür edip şükretmeyi öğreniyor. Bu sayede beslenmesini işlem görmüş gıdalardan, şeker, buğday, süt ürünleri ve alkolden daha tam taneli ve çiğ yiyeceklere yönlendiriyor. Stresini kontrol etmeyi öğreniyor ve haftada en az 3-4 kere 25 dakikalık egzersiz yapmaya başlıyor. Beslenmesine, egzersizine ve stresine dikkat etti mi vücudunun daha iyi dayandığını farkediyor. Sağlığı iyileşiyor olsa da tam olarak mükemmel olmuyor. Sonra alkali suyu öğreniyor. Vücudundaki suyun pH’ını değiştirebileceğini öğrenince suyun iyileşmesinde anahtar rolü olduğunu anlıyor. Alkali suyu tüketmesinin 3. ayında normal insanlar gibi pizza ve dondurma yiyebildiğini farkedince tatları ve aromalarını ne kadar özlediğini anlıyor. Sindirim sistemini düzelten alkali suya o kadar tutkuyla inanıyor ki alkali su yapan cihazları satmaya başlıyor. Ancak alkali su pazarı çok satış getirmiyor. Ne kadar çok insanla konuşsa, anlatsa, tutkusunu alkali su hakkındaki makaleler ve başarı hikayeleriyle desteklese de, hayatı boyunca yüksek satışlar elde etmiş bir satışcı olarak başarısı bir kaç satıştan öteye gidemiyor. Bilgisini geliştirmek amacıyla su filtreleri ve suyun kalitesi hakkında öğrenmeye başlıyor. El filtrelerinden mutfak filtrelerine, buzdolabı filtrelerinden su zembillerine ve ev filtrelerine kadar her türlü filtreyi satmaya başlıyor. Adeta bir “sağlıklı” su gurusuna dönüşüyor. Su filtrelemenin ABC’sini ve şehir suyundaki kimyasalları öğrenip, onları nasıl filtreleyip iyi su elde edileceğini öğreten sunumlar yapmaya başlıyor.

Sonra, herşeyi değiştirecek bir şey öğreniyor.

Alkali suyu ilk içmeye başladığında asidik olan vücudunu alkali yapmak sağlığına çok iyi geliyor. Ayrıca bu suyun antioksidan özelliği de var. Ancak su alkalize olduktan kısa bür süre sonra antioksidan özelliği hızla azalmaya başlıyor. Bu açıdan doğadaki gibi orjinal özelliklerini barındıracak dengeli bir su olduğunu düşünemiyor. Fransa Lourdes’de Japon bilimadamlarına alkali ionize su makinaları üretme fikri veren yüksek alkali değerlere sahip sağlıklı su kaynakları bulunuyor. Evet alkali su bu kaynaklardan doğal olarak geliyor, yüksek antioksidan ve iyileştirici özelliği var. Ancak bilim adamları bu şifalı suyu örnek alırken bir başka özelliğini atlıyorlar. Kaynaktan çıktığındaki gerçek şifayı sağlayan canlılığını ve doğal ENERJİSİNİ
!

Alkali suyun zararları için tıklayınız.